Soolu esindab Läänemaad Eesti Aasta küla valimisel

Fotol Kärbla küla juurtega Leida Undo kootud Soolu-teemalised käpikud

Eesti 15 maakonda on välja valinud oma maakonna tegusaima küla ja edastanud need Eesti Külaliikumisele Kodukant, kelle eestvedamisel selgub jaanipäevaks aasta küla.

Kodukant korraldab aasta küla valimist üheksandat korda. Valimine toimub üle aasta ning iga maakond esitab kandidaadiks ühe küla, aleviku või külade piirkonna.  2019. aastal sai aasta külaks Võru maakonnas Setomaal asuv Lüübnitsa küla.

„Selle aasta eripäraks võib pidada seda, et maakonnad on konkursile esitanud terveid külade piirkondi,“ tõi esimese tutvuse järel välja Eesti Külaliikumise Kodukant juhatuse liige Krista Habakukk. „Kui varem olid kandidaatideks põhiliselt üksikkülad või alevikud, siis tänavu on pea pooltest maakondadest esitatud mitu naaberküla, kus ühiselt oma asja aetakse ja külaelu korraldatakse,“ lisas Habakukk.

„Aasta küla valimine ja selle kaudu eheda maaelu pildile toomine on Eesti Külaliikumise Kodukant kiiduväärt ettevõtmine. Hea on iga algatus, mis lisab värvi maaelule ning rikastab seeläbi elu kogu Eestis,“ ütles maaeluminister Urmas Kruuse.

15 konkursile saabunud küla seast pisim aasta küla kandidaat on 21 elanikuga Soolu küla Läänemaalt. Suurim on Jõgevamaalt esitatud Avinurme piirkond 9 küla ja 459 elanikuga. Kandideerivad veel Hargla kandi külad Valgamaalt, Kabli küla Pärnumaalt, Muda, Ulja, Harju ja Valgu külad Hiiumaalt, Kirepi küla Tartumaalt, Nasva alevik Saaremaalt, Adila ja Pihali külad Raplamaalt, Uhtna küla Lääne-Virumaalt, Metsküla Viljandimaalt, Viskla küla Harjumaalt, Kauksi ja Kuru külad Ida-Virumaalt, Käru alevik Järvamaalt, Leevaku kandi külad Põlvamaalt ning Luhamaa nulga külad Võru maakonnast. Külade kohta saab lähemalt lugeda SIIN

Kõiki külasid hindab kohapeal 10liikmeline žürii, mida juhib traditsiooniliselt Riigikogu esimees. Rahvas saab oma lemmikkülale toetust avaldada kevadel selleks puhuks avatavas veebikeskkonnas.

Aasta küla kandidaatidega on võimalik tutvuma tulla ka 10.–12. juunini Tartus toimuval maamessil, kus avatakse esmakordselt maakogukondade ala.

Allikas: Eesti Külaliikumine Kodukant