Eriolukord: mis on lubatud, mis keelatud?

Täna õhtul täitub kaks nädalat Eestis eriolukorra kehtestamisest. Selle ajaga on kõigi tavapärane elu justkui peapeale pööratud ning uusi piiranguid lisandub pea iga päev.

Eilsest ei tohi avalikes kohtades, seejuures mängu- ja spordiväljakutel, randadel, promenaadidel ning tervise- ja matkaradadel, aga ka siseruumides olla teistele inimestele lähemal kui kaks meetrit. Avalikus kohas võib koos olla kuni kaks inimest, piirang ei kehti perekondadele.

Kuigi valitsus otseselt ei keela mänguväljakutel mängimist, on nii Haapsalu linn kui ka Lääne-Nigula vald mänguväljakutele pannud hoiatavad sildid ning ei soovita mänguväljakutel mängida.

Homsest on suletud kaubanduskeskused. Keskustes võivad avatud olla vaid toidupoed ja apteegid.  Piirang ei kehti ka telekommunikatsiooni ettevõtetele, kuid nii Elisa kui ka Tele2 on juba mõne aja eest teatanud, et sulgevad oma esindused. Avatud on vaid Telia esindus. Seegi on Haapsalus lahti tavapärasest lühemalt – tööpäeviti 12-17 ja laupäeviti 12-15.

Apteekides ei saa inimesed ise saalist ravimit valida, vaid peavad seda apteekrilt küsima. Samuti saab reteptiravimeid osta kuni kahe kuu jagu ning käsimüügiravimeid ei müüda üle kahe karbi.

Samuti ei tohi homsest pärast kella 22 avatud olla ükski söögikoht ega baar. Hiljem võib süüa vaid kaasa müüa. Ka kaubanduskeskuste söögikohad võivad toitu vaid kaasa müüa. Enamik Haapsalu söögikohti on oma uksed koroonaviiruse tõttu juba sulgenud või on plaanipäraselt vähem kui 22 avatud. Haapsalu söögikohtadest on lahti Müüriääre pagar, Wiigi kohvik, Teele pagar, Pizza Grande ning nädalalõppudel ka Hermani bistroo ja baar.

Kõik meelelahutuskohad, näiteks keegli ja piljardikohad, peavad samuti homsest uksed sulgema. Juba varem on suletud kõik kultuuriasutused, ära on jäänud teatrietendused, kontserdid, kino. Haapsalus on uksed sulgenud ka raamatukogu, Lääne-Nigula vallas on raamatukogu lahti.

Teist nädalat on kinni kõik koolid ning õpilased õpivad kodudes e-õppes. Seetõttu jäävad tänavu ära tasemetööd ning põhikooli ja gümnaasiumi eksamid lükkuvad edasi. Millal eksamid toimuvad, ei ole veel teada.

Samuti on Haapsalus avatud ühes lasteaias üks valverühm, sest lapsi käib lasteaedades vähe.

Kinni on ka spordiklubid ja spaad. Sarnaselt koolidele on ka erinevad spordivõistlused kolinud veebi, kus inimesed postitavad videosid, kuidas trenni teha või võistlevad üksteisega soorituse andmeid vahetades.

Saartele pääsevad vaid saareelanikud. Vähenenud on ka liiniühendus teiste linnadega.  Kui varem sõitsid bussid Haapsalust Tallinnasse umbes tunni taktis, siis nüüd iga kahe tunni järel.

Eriolukord kestab praeguse seisuga 1. maini. Kõigil inimestel soovitatakse kodus püsida.

Allikas: Lääne Elu