Maal elamise päev – Ingküla

Maal elamise päeva raames küsitleti hiljuti linnast ära kolinud peresid, et saada teada, kuidas ollakse külas kohanenud, mis on valmistanud rõõmu ja tekitanud üllatust, mis põhjustanud muret ja pannud ohkamagi… Ikka selleks, et neile, kel mõte maale tulla juba meeles mõlkumas, oma väärt kogemusi jagada, vajadusel julgustada ning nõu anda.

Alustame Maal elamise päeval osalevate Oru kandi perede, talude ja külade tutvustamist pisikese Ingküla (20 elanikku) Mangu talu lahkest pererahvast, kes siinkandis elanud vaid mõned aastad.

Selle natuke ebatavalise maale tulemise loo võib lühidalt kokku võtta nii, et mõnikord võtab unistuste täitumine lihtsalt natuke kauem aega. Aga nad täituvad, kui ikka väga tahta.
Mitmeid põlvi põlised tallinlased Kristina (53) ja Andres (49) kolisid Ingkülla, Mangu tallu alles mõned aastad tagasi, kuldses keskeas.
Juba koolilapsena tundis Kristina kurbust, kui pea kõik klassikaaslased läksid suveks maale vanavanemate juurde või vähemalt suvekodusse, aga temal sellist võimalust ei olnud ja suvekuumuses tolmuses pealinnas sõpradeta aega veeta ei olnud üldse tore.
Aeg ja aastad möödusid, aga igatsus maaelu järele ei kadunud, hõõgus nagu tuli tuha all…
Pere loodud ning kaks vanemat last juba pesast välja lendamas, otsustasid Kristina ja Andres soetada maakodu Läänemaale,  Ingkülla. 
Kahtlemata oli tegemist ühe suure unistuse täitumisega. Lisaks veel teadmine, et nüüd on võimalik pakkuda lastelastele just seda, millest oma lapsepõlves puudust tuntud sai – hubast peatuspaika maal vanavanemate juures, kuhu ka suurde linna jäänud õde-venda ning sõbrannad alati teretulnud on.
Tänaseks on maakodus elamine ja kõik sellega kaasnev nii omaseks saanud, et neist, kes veel linnas elavad, on lausa kahju, arvab Kristina. Need looduse lummavad hääled, lõhnad ja värvidemäng! Värske õhk, lilled ja aiamaa. Võimalus nautida tuuletu ja tasase kuuvalge öö hääletus vaikuses säravat tähistaevast…See on nagu peatuks aeg, maakera pöörleminegi…
Neil hetkil unustad, et majas ei olegi veega vetsu ja kaevuveel on vähe imelik kõrvalmaitse…
Mõtled hoopis tulevikuplaanidele, kuidas teistelegi pakkuda praktilist kogemust ning elamusi maaelu rikkusest ja võludest. Näiteks on ühe võimalusena kaalumisel turismitalu rajamine, mis eeldab talumaade ja hoonete täiendavat renoveerimist ning uuendamist. Ikka selleks, et muuta kodu veel kodusemaks ning luua paremaid elamistingimusi ka majapidamise teistele elanikele – talus on oma koha leidnud kitsed, kanad ja jänesed. Pererahvas toitubki oma talu loomade toodangust ning saaks puhast maatoitu –  mune, kitsepiima ja juustu pakkuda ka tulevase turismitalu külastajatele.
Võib öelda, et selle pere juured on üsna lühikese ajaga maal, elanike arvult Läänemaa Oru kandi väikseimas kogukonnas Ingkülas, kindlalt maas ning arenemas on ka esimesed lootustandvad ettevõtlusevõrsed…

Ingküla asub Linnamäe teeristist Roosta poole liikudes viie minuti autosõidu kaugusel, seega nagu kiviga visata,

et 28. septembril kella 11-16ni Mangu tallu külla minna ja kõik ise üle vaadata, kuulata!

Maale elama asunud perede kogemuslugusi üle Eesti leiad SIIT

Koduloolist infot, vanemaid ja natuke ka uuemaid fotosid küla ning Oru piirkonna kohta leiad Oru topoteegist