Linnamäe 31.10.2024
Algus kell 16.00, lõpp kell 18.39
Koosolekut juhatas osavallakogu esimees Elle Ljubomirov.
Protokollis osavallasekretär Kadi Aasküla.
Koosolekust võtsid osa osavallakogu liikmed: Argo Kliss, Lauri Lilleoks, Renek Loorens, Renno Silde, Eve Tamm-Hinno, Ahto Lääts.
Puudusid: Ike Lilleorg, Kadi Paaliste.
Osalesid: Oru osavallavanem Janek Loorens, vallavanem Janno Randmaa, volikogu esimees Mikk Lõhmus, Lääne-Nigula Lasteaiad juhataja Kerda Ledis.
Osavallakogu esimees pani päevakorra hääletusele ning ühehäälselt kinnitati järgmine päevakord:
1. Muudatusettepanekute tegemine Lääne-Nigula valla osavaldade põhimäärusesse
2. Lääne-Nigula Lasteaiad Linnamäe Lasteaia maja hoolekogusse valla esindaja nimetamine
3. Oru Kooli hoolekogusse valla esindaja nimetamine
4. Osavallavanema info
Päevakorrapunkt 1
Muudatusettepanekute tegemine Lääne-Nigula valla osavaldade põhimäärusesse.
Ettekandja: vallavanem Janno Randmaa
Janno Randmaa tegi ülevaate Lääne-Nigula valla osavaldade põhimääruse eelnõust.
Varasemalt on olnud kaheksa osavalda, igal oma eraldi põhimäärus, kuid nüüd on plaanis kehtestada üks ühine põhimäärus kõigile osavaldadele. Iga osavald on nimetatud ja kirjeldatud külade loeteluga. Osavaldade pädevused ja ülesanded on ühtsed, kuid eelarved ja vastutusalad võivad veidi erineda. Näiteks ühes osavallas võivad olla sadamad, teises kultuurimajad, kolmandas spordihooned ning vastavad töötajad või mittetulundusühingutega sõlmitud kokkulepped.
Osavalla pädevuses olevad ülesanded on järgmised:
1. Kodanikuühiskonna arendamine ja kohaliku identiteedi tugevdamine, koostöö kohalike ettevõtjatega.
2. Elamu- ja kommunaalmajandus.
3.Taristu ja hoonete korrashoid.
4. Heakord ja haljastus.
5. Jäätmekäitlus.
6. Osavalla territooriumil ruumilise planeerimise põhimõtete kujundamine.
7. Maakasutus.
8. Kultuur, sport ja vaba aja veetmine.
Osavalla elanike esinduskoguks on osavallakogu, mis moodustatakse kehtiva põhimääruse alusel. Praegu on osavallakogus 9 liiget, kuid pärast valimisi vähendatakse seda 7 liikmele.
Osavallakogu roll kohalike küsimuste lahendamisel ja kohalike vajaduste tundmisel suureneb ning osavallakogu esimehe roll kohaliku kogukonna kõneisikuna kasvab samuti. Lisaks lisanduvad esimehele täiendavad ülesanded ja kompensatsioon, sealhulgas esindusülesanded osavalla üritustel ning tihedam koostöö piirkonnajuhiga.
Osavalla tegevuse korraldamiseks ja kodanikulähedaste teenuste tagamiseks moodustatakse vallavalitsuse struktuuriüksused. Arutelude käigus on jõutud kokkuleppele, et teeninduspiirkondi jääb kolm (hiljem tuleb kokku leppida, kuidas kaheksa osavalla töö jaguneb nende kolme vahel).
Struktuuriüksus koosneb järgmistest ametikohtadest:
- Piirkonnajuht (mõnes arutelus nimetatud ka abivallavanemaks), kes vastutab ülesannete täitmise eest tervikuna.
- Haldur, kellel on spetsialiseeritud teadmised hoonete ja taristu korrashoiust ning heakorra töö korraldamisest (tööde juhtimine, organiseerimine, eelarvestamine, hankimine).
- Osavallasekretär.
- Haldustöötajad.
Arutelude käigus on jõutud seisukohani, et struktuuriüksuseid (nn teenuspiirkondi) on kolm, mitte kaks, nagu varasemalt kaaluti ning praegu liigume selle plaaniga edasi.
Osavallakogu:
* Osavallakogu pädevused on valdavalt samad võrreldes varasemaga
* Osavallakogu esimehe täiendavad ülesanded ja kompensatsioon:
esindus osavalla üritustel
kohaliku kõneisiku rolli suurendamine
sisulistes teemades koostöö piirkonnajuhiga,
* Osavallakogu moodustamise alused:
hetkel valimiste põhine,
alternatiiv valimiste ja huvigrupi põhine
Toimus arutelu, mille käigus tõusis esile küsimus, kas omavalitsuse põhimäärus määratleb piirkonnad ja kui detailselt peaksid erinevad valdkonnad nagu kultuur, sport ja kalmistud olema määruses välja toodud. Janno Randmaa vastas, et põhimäärus piirkondi konkreetselt ei määratle ning näiteks kalmistud kuuluvad heakorra alla ning lisas, et kultuur ja vaba aja veetmine võiks olla pigem osavaldade teemaks, kuna neile eraldatakse ka piirkondlikku kultuuriraha. Registritoiminguid teostavad nagu praegugi osavallasekretärid.
Lisaks arutleti, kui jätkusuutlikud on tulevikus osavallakogud osavallavanemate puudumisel. Muret tekitavaks peeti kohapealset elu tundva inimese puudumist, kes oskaks osavallakogu ees osavallas toimuva kohta aru anda nii, nagu seda praegu teeb osavallavanem.
Kadi Paaliste poolt edastatud ettepanekuna toodi välja, et osavallakogudesse võiksid olla kaasatud ka kohalike koolide ja lasteaedade esindajad, nagu see Oru osavallas juba toimib ja on osutunud tulemuslikuks.
Lauri Lilleoks tõstatas küsimuse osavalla eelarve kujunemise aluste kohta, pakkudes välja, et kulud võiksid olla elanike põhisemad. Janno Randmaa selgitas, et kulud määratakse kulupõhiselt ning investeeringud on strateegias kokku lepitud. Samuti mainis ta, et näiteks kultuuriraha jaotamine on juba elanike põhine. Valla üldistes ülesannetes on ühtlustamine juba poole peal, kuid mingid erinevused osavaldades siiski jäävad.
Elle Ljubomirov küsis, missugused ülesanded jäävad keskseks. Janno Randmaa vastas, et ehituse ja teede toimingud korraldab keskne spetsialist ning samuti riigihanked. Kohapealsed kiired ja lihtsad asjad korraldatakse osavaldades. Kõige suuremad muutused tulevadki majandus- ja arendusosakonna ja ehitusosakonna töökorralduses.
Arutelus käsitleti osavallakogude ja piirkonnajuhtide rolli osavalla eelarvete ja tegevuste planeerimisel. Vallavanem märkis, et osavallakogu on pigem platvorm kohalike arvamuste väljendamiseks ning igakuine kogunemine ei pruugi olla vajalik.
Elle Ljubomirov tõstatas küsimuse, et kesksest struktuurist (vallavalitsusest) peaks tulema selge tööplaan ja ajakava teemadega, mis peavad osavallakogudes arutlusele või otsustamisele tulema.
See tagaks osavallakogu mõistliku ja planeeritud töö ning selged tähtajad ning võimaldaks piisavalt aega aruteludeks ja seisukohtade kujundamiseks. Lisaks aitaks see osavallakogu liikmetel oma aega paremini planeerida. Antud momendil ei lähe osavallakogu tööplaan vallavalitsusest laekuvate teemade tähtaegadega kokku.
Renek Loorens tõstatas küsimuse, kuidas võiks olla osavallakogude moodustamise põhimõte ning pakkus välja, et seitsmeliikmelise osavallakogu võiksid olla 5 liiget valimistulemuste alusel ning kaks liiget, kes ei ole seotud valimistega- näiteks ettevõtjate esindajad.
Toimunud arutelu käigus leiti, et osavallakogu liikmed peaksid olema seotud ühel või teisel viisil mandaadi saamisega. Näiteks ettevõtjate esindajate puhul peaksid ettevõtjad kokku tulema ja valima oma esindaja.
Elle Ljubomirov küsis osavaldade põhimääruse lisatud punkti üle, kus osavallakogu esimees on informatsiooni – ja aruandekohustuslik osavallakogu ees.
Toimus arutelu, mille tulemusel hääletati § 5. lg 2 p.9 välja jätmise üle, mille sisu on: osavallakogu esimees on informatsiooni – ja aruandekohustuslik osavallakogu ees.
Toimus hääletamine: poolt 5, vastu 1 ja erapooletuid 1.
Toimus arutelu, mitmeks piirkonnaks nähakse Lääne-Nigula valda ning kellega võiks Oru moodustada ühise piirkonna. Osavallakogu liikmed leidsid, et võiks olla kolm piirkonda ning ühine piirkond moodustada Noarootsi ja Nõvaga.
Elle Ljubomirov tegi ettepaneku hääletada kolme piirkonna poolt, kus Oru moodustab ühise piirkonna Noarootsi ja Nõvaga.
Toimus hääletamine: poolt 6, vastu 1 ja erapooletuid ei olnud.
Otsustati edastada Lääne-Nigula valla osavaldade põhimäärusesse järgmised ettepanekud:
Välja arvata:
1. § 5. lg 2 p.9 osavallakogu esimees on informatsiooni – ja aruandekohustuslik
osavallakogu ees.
2. Moodustatakse kolm piirkonda, kus Oru moodustab ühise piirkonna Noarootsi ja
Nõvaga.
Päevakorrapunkt 2
Lääne-Nigula Lasteaiad Linnamäe Lasteaia maja hoolekogusse valla esindaja nimetamine.
Ettekandja: Oru osavallakogu esimees Elle Ljubomirov.
Vallavalitsus nimetab iga lasteaia maja hoolekogusse ühe esindaja, kes jälgib lasteasutuse tegevuse vastavust valla huvidele. Seetõttu palub vallavalitsus Oru osavallakogul nimetada Lääne-Nigula Lasteaiad Linnamäe Lasteaia maja hoolekogusse valla esindaja.
Esitati ettepanek esitada Janek Loorens, kes andis nõusoleku.
Toimus hääletamine, kus kõik osavallakogu liikmed olid ühehäälselt ettepanku poolt.
Otsustati: nimetada Lääne-Nigula Lasteaiad Linnamäe Lasteaia maja hoolekogusse Janek Loorens.
Päevakorrapunkt 3
Oru Kooli hoolekogusse valla esindaja nimetamine.
Ettekandja: Oru osavallakogu esimees Elle Ljubomirov.
Vallavalitsus nimetab iga hallatava kooli hoolekogusse ühe esindaja. Seetõttu palub vallavalitsus Oru osavallakogul nimetada Oru Kooli hoolekogusse valla esindaja.
Elle Ljubomirov tegi ettepaneku esitada Oru Kooli hoolekogusee osavallakogu liige Ike Lilleorg, kes oli oma nõusoleku eelnevalt andnud.
Toimus hääletamine, kus kõik osavallakogu liikmed olid ühehäälselt ettepanku poolt.
Otsustati: nimetada Oru Kooli hoolekogusse Ike Lilleorg.
Päevakorrapunkt 4
Osavallavanema informatsioon.
- Janek Loorens andis lühiülevaate 30. oktoobril Oru kultuurisaalis toimunud ettevõtlusseminarist, mis tõi kokku üle viiekümne ettevõtja ja majandushuvilise. Osavallakogu liikmed tunnustasid Janek Loorensit edukalt korraldatud ürituse eest. Teeme tagasisideküsitluse lehe, et saada teada, millised valdkonnateemad võiksid veel huvi pakkuda, ja võtta seda järgmise aasta planeerimisel arvesse.
Janno Randmaa edastas informatsiooni, et 22. novembril on tulemas ettevõtjatega kohtumine Ristil nimetusega „Lääne-Nigula vald ja ettevõtjad – kuidas edasi tulevikus?“ - Janek Loorens tegi ülevaate Linnamäe Lasteaia soojustusega ventilatsiooni ja lasteaia juurdeehituse projekteerimise hangete ja arengute kohta. Projekteerimise lepingud on allkirjastatud, ning täna käis lasteaia juurdeehituse projekteerija kohapeal olukorraga tutvumas. Sama projekteerija on varem teinud koostööd Lääne-Nigula vallaga, näiteks Taebla ja Martna lasteaedade rekonstrueerimise projektides.
- Kavas on koostada eskiis Oru Kooli ruumiprobleemi lahendamiseks, selle jaoks on raha olemas. Seoses sellega on plaanis korraldada mõttetalgud, et koguda erinevaid ideid ruumilahenduse leidmiseks. Janno Randmaa lisas, et otsitakse võimalust saada täiendavat rahastust CO₂ meetmest.