Oru ja Nõva kandist otsib oma juuri brasiillanna Telma Borges. Läbi tõlkeprogrammi saatis ta sellise kokkkuvõtte:
Suurem osa minu perekonna ajaloost toimus Orul või Nõval.
Minu esivanemad elasid selles piirkonnas üle 200 aasta. Esimesed viited, mis mul oma perekonna kohta on, on aastast 1730. Aga nad pidid seal elama palju kauem.
Minu vanavanavanavanemad, Jaan Paalman (1840-1908) ja Mari Paalman (1845-1924) elasid Orul , mis tollal kandis nime Orenhoff . Neil oli kaheksa last. Mari Paalman nägi neist nelja surma ja ühte lahkumist igaveseks. Hants ja Maria elasid kuu aega? Mihkel suri rõugetesse kolmeaastaselt 1873. Kustav suri 1915. aastal tuberkuloosi, juba abielus. Ka tema naine ja tütar surid. Lastel Leenul ja Jaanil olid järglased, kes elavad siinkandis siiani. Ma ei tea Anna saatust. Räägin veel ühe poja, Villemi loo 1880. aastal sündinud Paalman , kes oli minu vanavanaisa.
Mu vanavanaema vanaema Leno Villiko elas sellest piirkonnast mitte kaugel. Minu vanavanavanaisa Hans Hansson Villiko (1864) sündis in Uuetoa , Bysholm / Vööla , Noarootsi , Läänema . Ta abiellus minu vanavanavanaema Mari Juhansdotteriga Villiko , kui tema oli vaid kaheksateist ja naine kakskümmend kaheksa. Kaks ja pool kuud hiljem sündis mu vanavanaema Leno. Neil sündis 1893. aastal veel üks laps (Aleksander), siis Johannes (1894), Maria (1896), kes suri viieaastaselt, Elisabeth (1898) ja ilmselt Anna, kelle kohta ma dokumente pole leidnud, kuid on olemas lugu temast. Minu vanavanavanaema Mari Villiko suri aastatel 1921–1922. 1922. aasta märtsis abiellus Hans uuesti. Abielu kestis vaid neli kuud, kuna tema teine naine suri. Veelgi vähem aega kestis mu vanavanavanaisa lein, kes vähem kui kahe kuu pärast abiellus kolmandat korda. See abielu kestis kaheksa aastat ja kuuekümne ühe aastaselt sündis mu vanavanavanaisal teine poeg Einard , kes elas vaid paar nädalat. 1930. aastal tema kolmas naine Lenu Errit , suri. Ta abiellus neljandat korda. Kuigi ma ei leidnud selle abielu ega oma vanavanavanaisa surma kohta dokumente, räägitakse suguvõsast, et seekord oli tema naine see, kes leseks jäi.
LENO PEREFOTO
Anna seisab koos Helmiga süles, Villem , Leno (vanaema Helena), Elisabeth. Istuvad Johannes , Leida , Hans Hansson Villiko ja Mari Villiko .
Villemi ja Leno Paalmani lapsepõlvest ega sellest, millal nad abiellusid. 1903. aastal võeti Villem juba sõjaväkke. Ta võitles Esimeses maailmasõjas, langes vangi ja langes sakslaste kätte. Ta viidi vangilaagrisse , kus ta töötas kingapuhastuspoisina, suhteliselt kerge ja privilegeeritud töö. Sellest hoolimata kannatas ta nälga, sõi ellujäämiseks prügi ja isegi rotte. Ta pandi kuueks aastaks vangi. Minu vanavanaemal oli juba tütar Leida , kes sündis 1914. aastal ja sündis just siis, kui Villem sõtta läks.
Enne Villemi lahkumist koliti Kasemetsa 185 Talu.Kiritse / Valipe küla. Nõva vald olla Leno perele lähedane . Leno vend Aleksander läks samuti sõtta. Teine vend Johannes aga sandistas end, lõigates endal sõrme otsast, et kohtukutsest pääseda. Talle jäi kohustus hoolitseda pere naiste eest. Ma ei tea, mis mu vanavanavanaisa Hansuga tol ajal juhtus.
Saksamaa okupeeris Eesti 1918. Veebruaris maabusid Saksa väed Eesti läänerannikul. Nad läbisid Haapsalu ja selle piirkonna külasid, teel rindele, Tallinna ja Narva kaudu . Nad tungisid majadesse, et varastada toitu. Nad lõid jalaga uksest sisse, läksid sisse ja võtsid kõik, mis nad leidsid. Perekond jättis poisi alati puu otsa, kust oli näha tee, kuhu sakslased saabusid. Lähenedes andis see, kes puu otsas oli, kombineeritud vile ja pere jooksis toitu maja põranda alla aukudesse peitma, jättes väikese osa alles, et sakslased ei vihaseks ega kahtlustaks. Neil olid ka peidupaigad kanadele ja koduloomadele.
Minu vanatädi Leida ütles, et elu oli sel ajal väga raske. Leno ja tema ema Mari Villiko kartsid väga ja Leida õppis ka sõdureid kartma. Kui mu vanavanaisa Villem mundris koju tuli, ei võtnud ta teda oma isaks. Tal kulus palju aega, enne kui ta tütrega lähedasemaks sai.
Villem osales ka Eesti Vabadussõjas. Pärast sõda arvati ta reservväelaste nimekirja. 1920. aastal sündis mu vanaema Helmi . 1923. aastal sündis Evald .
Minu vanavanaisa Villem oli väga traumeeritud kõigest, mida ta koos perega sõja ajal koges ja tahtis Eestist lahkuda . Pärast 200 aastat Oru ja Nõva piirkonnas elamist muutis perekond nii nende kui ka järeltulijate elusid. 1924. aastal otsustas Villem lahkuda USA-sse. Nad tegid plaane. Kuid reisi eelõhtul sulges USA piirid immigratsioonile. Villem tundis end väga pettunult.
Sel perioodil seisis Brasiilias pärast orjade kaotamist 1888. aastal silmitsi tööjõupuudusega, peamiselt põllumajanduses. Valitsus töötas välja poliitikat välismaalaste sisserände soodustamiseks. Mitmes Euroopa riigis oli reklaam ning oli inimesi ja ettevõtteid, kes tegid töötajate värbamisest äri. Sel perioodil saabus Brasiiliasse palju eestlasi, teiste seas ka itaallasi, sakslasi, jaapanlasi, hispaanlasi. Kandidaadid pidid esitama tõendi füüsilise ja vaimse tervise kohta, kuna oli mure, et tuuakse sõjaga seotud tagajärgedega ja töövõimetuid inimesi. Kõige levinum värbamise vorm oli see, et sisserändajad said turistiklassi, laevasõidu eest tasus Brasiilia valitsus. Saabumisel läbisid nad sisserändajate hostelis karantiini, et veenduda, et nad ei too kaasa ühtegi haigust, mis toona saabus laevade kaudu. Seal oli neil toit ja arstiabi. Pärast seda perioodi suunati nad farmidesse, mis otsisid töötajaid, nii et enamikul neist olid juba saabudes töövõimalused. Valitsus asutas ka sisserändajate jaoks põllumajanduskolooniaid. Töölised said pika aja jooksul iga-aastaste osamaksetena tasumisele kuuluva maatüki, kus sai istutada saaki, kasvatada loomi ja alustada oma elu otsast peale.
Siis viimasel hetkel muutis mu vanavanaisa plaane ja otsustas Brasiiliasse tulla. Kui seda otsust poleks olnud, poleks mind täna olemas, sest just Brasiilias kohtus mu vanaema Helmi minu poola päritolu saksa vanaisa Pauliga ja ema Elza mu brasiillasest itaalia päritolu isa Wilsoniga. . Brasiilia oli sel ajal paljude immigrantide ja rasside segu, kes koos Aafrikast orjadeks toodud mustanahaliste, põlisindiaanlaste ja portugali kolonisaatoritega lõid Brasiilia rahva.
Minu vanavanavanematel ei olnud palju vara. Nad said lahti sellest vähesest, mis neil oli, võtsid vaid dokumendid ja isiklikud asjad, mõned riided, ilmselt Brasiilia kliimasse üsna sobimatud, raha oli väga vähe, uue kodumaa keele ja kommete tundmine puudus.
Villem , Helmi süles, Leida seisab, Leno ( vanaema Helena) Evald süles.
Passi said nad Tallinnas , 25.04.1924. Nad läksid rongiga Riiga, kus said 12.05.1924 viisa Brasiiliasse. Läbiti Valkas ja 13.05.1924 jõudsid nad Saksamaale Hamburgi, kus püüdsid kinni Brasiiliasse suunduva laeva. Minu vanavanaema Leno polnud kunagi lahkunud piirkonnast, kus ta sündis. Nüüd leidis ta end reisilt, kolme lapsega, kaks veel süles, päevadeks rongis, siis nädalateks laevalt, teel tundmatusse kohta.
Perega hüvasti jättes teadsid Leno ja Villem , et see jääb igaveseks. Kuid Villem ei osanud arvata, et tema ema Mari Paalman sureb 15. mail 1924, kaks päeva pärast seda, kui perekond Brasiiliasse sõitis. Teade sellest surmast jõudis ilmselt alles kuid hiljem, kui neil õnnestus end sisse seada ja perekonnale Eestisse aadress saata. Ent ammu enne seda uudist kogevad Leno ja Villem suuremat tragöödiat. Isegi suurem kui see, mida nad sõja ajal kogesid. 28. mail, vaid kolmteist päeva pärast Villemi ema surma , tabas laeva, millega nad reisisid, leetrite epideemia ja paari ainus poeg Evald , kes oli kõigest üheteistkümnekuune, suri. Hukkunu surnukehad ei saanud laevale jääda. Ta visati merre tseremoonial, mille tunnistajaks Lenol ei jätkunud jõudu. Villem pidi selle hetke üksi elama. Selle tragöödia märk on Villemile kuulunud piibli märkuses tänaseni Paalman : ” Henvald Paalman – 29. mai 1924. merese maetud .” Esimesed sõnad, mille õppisin eesti keeles.
FOTO VILLEMI PIIBLIST EVALDI SURMA MÄRKUSEGA
31. mail laskusid nad maale Brasiilias, Rio de Janeiros. Villem otsustas minna hiljuti immigrantide jaoks loodud põllumajanduskolooniasse Senador José Bentos Minas Gerais’ osariigis. Nad said väikese maatüki. Selles koloonias oli 105 väikest talu, mille suurus oli umbes 20 hektarit ja mis on jagatud nii, et kõigil kinnistutel oli vesi. Kõigis neis oli maja, kolme magamistoa, elutoa ja köögiga. Vannituba oli väljas. Jooksvat vett ei olnud. Minu vanavanavanemad said tüki numbri 80. Mäe otsas, ilusas ja mägises piirkonnas. Valitsus andis esimestel aastatel maa töötlemiseks seemneid ja tööriistu. Talu eest tasuti kord aastas saagiga võrdelises summas kuni võla tasumiseni, mil võis saada lõpliku omandiõiguse dokumendi. Kinnistul oli maja ja mets, mis tuli maha raiuda ja istanduse rajada. Nad peaksid istutama kohvi – saagi, mille tootmise alustamiseks kulub kolm aastat. See oli aeg, mil nad pidid hakkama maa eest iga-aastaseid makseid tegema. Sel perioodil tuli elatada metsas leiduva puidu raiumisest ja müügist ning väikestest elatuskultuuridest, nagu mais, banaanid, maniokk ja loomakasvatus. Palka polnud. Teises riigis, kus oli tundmatu keel, kliima, millega nad polnud harjunud, põllukultuurid, mis olid neile uued, pidid mu vanavanavanemad elatist teenima, oma kahte tütart ülal pidama, maa eest maksma, kõigist kannatustest üle saama.
Valdav osa selles koloonias maad saanud immigrantidest olid eestlased, kolmekümne perega. Nad asutasid kiriku, kus jumalateenistusi peeti nende emakeeles. Pered käisid külas ja aitasid üksteist.
Töö oli raske ja elu pingeline. Kogu teenitud raha säästeti maahüpoteegi tasumiseks. Mõne aja pärast loobus enamik asunikest, tagastas maa valitsusele ja kolis teistesse linnadesse, saamata tagasi juba makstud summat. Tasapisi kaotas senaator José Bento oma eestipärased omadused? Minu vanavanavanemad jäid lõpuni. Kuid Villem ei elanud selle võidu tunnistamiseni. 1949. aastal, kaheksa aastat pärast tema surma, maksti võlg ära ja tema lesk Leno sai lõpliku omandiõiguse. Sel perioodil konfiskeeris Venemaa valitsus Eestis nende perede ja sõprade vara.
Samuti nagu tema sugulased Eestis, kelle nimed eestindati 1936. aastal, lasid Leno ja mitmed teised sel ajal Brasiiliasse saabunud välismaalased oma nimed brasiiliapäraseks muuta. Brasiilias sai Lenost Helena.
Kaks tütart saabusid Brasiiliasse. Leida , siis kümneaastane, ja Helmi , minu vanaema, nelja-aastane. Leida talueluga ei kohanenud, tal olid teised unistused. Seitsmeteistkümneaastaselt kolis ta suurde linna São Paulosse, kus läks elama Leno venna Aleksanderi juurde. Seal kohtas ta vene meest ja abiellus temaga.
Minu vanaema Helmi jäi koos vanematega kolooniasse. 1939. aastal abiellus ta kinnistu naabri sõbra – sakslasega.
Nii abiellusid Villemi kaks tütart Brasiilias eestlaste koloonias venelase ja sakslasega, inimestega, kelle vastu ta sõdinud ja kes ta vangi pannud ja tema riigis maad konfiskeerinud olid.
Varsti pärast vanaema pulmi tuli Teine maailmasõda. Jälle rasked ajad. Sakslased olid Brasiilias väga vaenulikud. Keegi ei andnud neile tööd ega ostnud sakslastelt ettevõtteid ega sõlminud nendega lepinguid. Tema onule, samuti sakslasele kuuluv pastatehas, kus töötas mu vanaisa, läks pankrotti. Mu vanaisa ja vanaema läksid elama Villemi maale. Villem oli sel ajal juba kehva tervisega. Mu vanaisa hakkas maad hooldama. Toidu jagamist reguleeriti, kuid koloonias said inimesed ise toitu toota.
Sakslastel keelati raadio omamine. Mu vanaisal oli see salaja ja ta sai kahe sõbraga kokku, et kuulda sõjauudiseid. Keegi teatas temast. Leno nägi taas, kuidas sõdurid tungisid majja, kus ta elas koos oma väimehe ja raseda tütrega, majas rüüstamas ja ähvardamas. Raadiot ei leitud, kuna vanaisa, kes oli juba kaebuses kahtlustav, oli selle väga hästi ära peitnud. See raadio on täna minu oma ja veel paar aastat tagasi töötas. Nüüd kaunistab mu elutuba.
Villem suri 15. mail 1940, veel noorena, 59-aastaselt. Täpselt samal päeval, kui kuusteist aastat hiljem suri tema ema Mari Paalman . Ta ei saanud näha oma maad ega kohtuda oma esimese lapselapsega. Ta suri nädal enne minu tädi Irene sündi, kellest sai Leno elu rõõmu hingus. Minu vanavanemad hoolitsesid Leno eest kuni tema surmani 1959. aastal.
Leno elas Brasiilias kolmkümmend viis aastat, kuid ei õppinud kunagi portugali keelt. Inimesed, kes teda tundsid, ütlesid, et ta oli veidi kurb ja vaikne. Arvan, et ta kandis oma südames igatsust Eesti järele, sõjakannatusi ja poja surma.
Leno vennad rändasid kõik Brasiiliasse mõni aasta pärast teda. Elisabeth, nagu Leno poeg, ei käinud kunagi Brasiilias ja suri laevas. Aleksander ja Johannes üritasid oma elu uuesti üles ehitada Lenoga samas põllumajanduskoloonias, kuid lõpuks loobusid. Nad järgisid erinevaid sihtkohti. Aleksander leidis töö São Paulos. Tal oli kaheksa last, kaks Eestis sündinud, palju lapselapsi ja lapselapselapsi. Johannes läks tallu tööle. Tal oli kaks Eestis sündinud last ja kaks lapselast. Anna kaotas oma pere ja läks elama teise põllumajanduskolooniasse. Mitme aasta pärast tundis Senador José Bentos elanud ja Anna elamiskohta kolinud inimene temaga kohtudes ära perekonnanime Villiko ja andis talle teada oma sugulaste asukoha. Ta oli abiellunud sakslasega ja tal oli kaks last. Pered pidasid mõnda aega kirjavahetust, kuid enam ei kohtunud. Anna suri varsti pärast seda. Abikaasa naasis koos lastega Saksamaale.Ma ei tea nende nimesid ega saa kunagi teada nende saatust. Leno isa suri Eestis, ilmselt oma külas.
Villemi tütrel Leidal oli kaks tütart, neli lapselast ja neli lapselapselast. Minu vanaemal Helmil oli viis last, neliteist lapselast, kaheksateist lapselapselast ja kaks lapselapselapselast.
Minu vanavanemad Helmi ja Paulo surid 2001. ja 2002. aastal. Senador José Bento põllumajanduskolooniast sai kahe tuhande elanikuga väikelinn. Eestlasi enam pole, on vaid mõni järeltulija. 105 algsest talust on eelkäijate järeltulijate päralt alles kolm. Tänapäeval Villemile kuulunud maad kuuluvad tema lapselapsele Valdemarile, minu vanaema pojale. Nad toodavad endiselt kohvi ja maja, kuigi see on läbinud mõningaid uuendusi, säilitab endiselt osa algsest arhitektuurist. Mu vanaisa Paulo jõudis Villemi maad suurendada ja see teine maatükk, mis kuulus minu vanaisale, kuulub nüüd minule. Kasvatame endiselt kohvi. Minu vanavanaisa jättis meile rahvusliku pärandi ja äri, mis on olnud perekonnas juba neli põlvkonda.
FOTOD ENDISES JA PRAEGUSES SENATORIKOLONIA MAJAst.
Tänapäeval ei ole kohv väiketootjate jaoks enam tulus äri. Minu lastel on teised elukutsed ja onul lapsi pole.
Villemi unistus ja pärand Paalman on lõpus.
Leno Paalman ei kandnud oma kurbust igavesti. Tema surmatunnistusel on surma põhjuseks “aju pehmenemine”. Seda nad kutsusid Alzheimeri tõveks. See unustamist põhjustav haigus võis olla Lenole õnnistuseks. Täna on ta minu peres vari. Mu vanaema suri Alzheimeri tõvega ja mu emal on see haigus. Ma ei tea, kas see on mitme põlvkonna pärandus. Muid juhtumeid pole siiani olnud. Kuid ma tahan teada ja kirjutada oma ülejäänud loo, enne kui Leno pärand paneb mind selle igaveseks unustama.
Kavatsen kirjutada raamatu, mis sisaldab rohkem üksikasju nende lugude ja teiste minu suguvõsa järeltulijate lugude kohta.
Mõni aeg tagasi postitasin abipalve oma Eestisse jäänud sugulaste asukoha leidmiseks. Selle grupi inimeste abiga sain infot kolmelt sugulaselt. Kahega neist olen juba ühenduses ja teise loo kohta sain natukene teada. Tänan teid väga!
Samuti tänan eriti Annet, oma vanavanavanaema õe Mari Paalmani järeltulijat , kes elab praegu Rootsis. Ta oli esimene sugulane, keda mul õnnestus leida, ja minu õnneks on ta sugupuu ekspert. Ta otsis minu jaoks üles palju dokumente, aitas mul neid tõlgendada, aitas mul uurida, lisaks jutustas mulle nende loo. Ilma temata poleks ma kuigi kaugele jõudnud.
Kui kellelgi on sellest loost rohkem tükke või oskab mind dokumentatsiooni hankimiseks juhendada või osa Eesti ajaloost mulle selgitada, oleksin väga tänulik. Mind huvitab väga kõik, eriti veel teadmine perioodist, mil Villem osales sõjas ja oli vangis. Ma ei tea, kas nad oskavad kirjutada perekondi, milline oli elu kaevikus ja vanglas. Kui keegi tahab eesti keeles asju saata, siis panen tõlkijasse, saab enamasti aru. Mul on väga hea meel luua see kontakt oma juurtega!
Tervitused Brasiiliast!
PS: Mõni aeg pärast selle teksti kirjutamist sain Orult väga väärtuslikud killud minu perekonna ajaloost. Avastasin Eduard Paalmani , Jaani lood Paalman jt. Sain fotosid paljudelt inimestelt. Tegin väikese raamatu emale ja tädidele, kes olid väga õnnelikud. Olen endiselt huvitatud sellest loost.
Panen selle teksti automaattõlki, kuna ma ei räägi eesti keelt. Loodan, et see on arusaadav.